Біорозкладні пакети для сміття – чи дійсно вони екологічні?
Ми часто чуємо запитання від вас, щодо так званих біорозкладних пакетів для сміття. Ось короткий лікбез по наявних на українському ринку пакетах для сміття.
1. Пакети для сміття з приставкою «біо», що продаються в супермаркетах та господарчих магазинах.
Насправді не «біо». Це оксорозкладний матеріал, що на 98-99% скаладається із звичайного поліетилену + домішки, що пришвидшують розпад.
Від того, в яке середовище потрапить ваш пакет зі сміттям, залежить розпадеться він чи ні, і які з того наслідки.
Припустимо, ви нечемний громадянин та лишили свій пакет зі сміттям десь під парканом або під деревом, то (приблизно) за обіцяний на упаковці термін цей пакет розсиплеться на мікроскопічні шматки поліетилену (мікропластик). Станеться це тому, що для початку процесу оксидації (відповідно, розпаду матеріалу) необхідний доступ кисню. Далі утровения мікропластик залишається у грунті, непомітний для ока, потрапляє у воду, а там і до нас в організм разом із їжею.
Якщо ж вивикнули пакет зі сміттям у призначене для цього місце, то у сьогоднішніх реаліях у 93% випадків він попаде на сміттєзвалище.
Там пакет зі сміттям буде похований без доступу кисню під тисячами тон інших відходів. І не розпадеться, а лишиться абсолютно без змін. (Дослідження на цю тему ми публікували раніше на нашому сайті:
https://rethink.com.ua/uk/materials/plastic-bags/oxo_bags)
Отже, це все тільки маркетинг і нічого спільного з екологією.
Такі пакети для сміття є укранського й іноземного виробництва. Зазвичай на них не вказаний склад, а тільки обіцянки безслідно розчинитись за 3 роки. Вартість упаковки таких пакетів коливається в межах 20-30 грн.
Тому в черговий раз хизуючись своїм біо-пакетом для сміття, пам'ятайте, що виробник зманіпулював вашим бажанням поводитись екологічно-свідомо і скинув з себе відповідальність за забруднення довкілля, додавши дешеву домішку та написавши неправду на упаковці.
2. Пакети для покупок з торгових мереж з приставкою «біо»
Змушені вас засмутити, але це такий самий матеріал, як і у попередьому пункті.
Але те, що ви використовуєте пакети від покупок для сміття – це вже дуже добре, адже пакет використовуєтся на 1 цикл довше!
3. Пакети для сміття з крохмалю.
Такі пакети виготовлені з відновлюваної сировини – крохмалю. Наприклад, кукурудзи, картоплі, касави. Найголовніше, вони дійсно розпадаються і довкіллі і не шкодять йому.
На жаль, виробництва таких пакетів в Україні немає. Технічно воно можливе, але через високу вартість вони не можуть конкурувати з псевдоекологічними біопакетами.
Придбати їх можна у невеликих магазинчиках, що імпортують їх невеликими партіями. Вартість їх висока, але поки що, це єдині безпечні для довкілля пластикові пакети для сміття.
Оскільки за кордоном сертифікація таких пакетів обов'язкова, на них нанесені відповідні позначки (Vincotte, GreenPla, DIN CERTCO, тощо). Меньше